Jag berättar om mitt författarskap och den krokiga och lite roliga vägen fram till det.
Jag pratar om vad som inspirerat mig att skriva om sport, skilda föräldrar, vänskap och spänning. Och så får ni en liten inblick i min lite udda uppväxt där jag lärde mig att följa mina drömmar och där jag av min pappa inspirerades till att skriva berättelser.
Jag kan anpassa besöket mycket efter önskemål.
Om klassen har läst mina böcker så kan vi prata om dem och om de tankar de har kring dem, till exempel om de hade föredragit andra slut eller att en karaktär skulle varit på ett annat sätt.
Jag erbjuder också något jag kallar Skrivcirkus! I den workshopen låter vi kreativiteten flöda. Vi använder färgpennor, papper, saxar och annat pyssel för att mejsla fram karaktärer och spännande berättelser. Skrivcirkus är en kickstart i skrivande kan man säga. Jag kan anpassa detta på olika sätt, till exempel kan både författarsnack och skrivcirkus få plats inom en timme.
Om mig. Jag är journalist i grunden och har jobbat 15 år som nyhetsreporter på tidning. Sedan 2016 är jag copywriter i mitt eget företag High Coast Publishing, och också författare.
Min första bok Högst upp på listan nominerades till Barnens romanpris i Karlstad 2021.
Uppföljaren, Halvtid på hemmaplan, kom ut våren 2022.
Den tredje och sista delen, Slutsignal, släpptes hösten 2022.
De böckerna handlar om idrott, relationer och starka tjejer, och är utgivna på Idus förlag.
Sommaren 2023 släpper jag spänningsromanen Barnhemmets hemlighet på bokförlaget Rabén & Sjögren.
Kontaktuppgifter: elin@highcoastpublishing.com, 070-650 38 34